ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 81




                                               

Generalštab NOV in PO Makedonije

Štab je bil ustanovljen septembra 1941 kot Pokrajinski štab za Makedoniju ; junija 1942 je bil preimenovan v Glavni štab NOPO Makedonije in leta 1943 v Generalštab NOV in PO Makedonije.

                                               

Generalštab NOV in PO Slovenije

Štab je bil ustanovljen 22. junija 1941 na ukaz CK KP Slovenije kot Vrhovno poveljstvo. Avgusta istega leta je bil preimenovan v Vrhovno poveljstvo slovenskih partizanskih čet, v začetku leta 1943 v Glavno poveljstvo NOV in PO Slovenije in od let ...

                                               

Generalštab NOV in PO Srbije

Štab je bil ustanovljen 4. decembra 1941 kot Štab NOPO Srbije in bil pozneje preimenovan v Glavni štab NOPO Srbije in leta 1943 v Generalštab NOV i PO Srbije.

                                               

Generalštab NOV in PO za Sandžak

Štab je bil ustanovljen 10. oktobra 1941 kot Štab za Sandžak in še isti mesec preimenovan v Glavni štab NOPO za Sandžak ; razpuščen je bil junija 1942. Ponovno je bil ustanovljen septembra 1943 kot Generalštab NOV i PO za Sandžak in bil dokončno ...

                                               

Gradbena brigada

Gradbena brigada, je bila slovenska partizanska enota med drugo svetovno vojno. Brigado je ustanovil štab 7. korpusa 20. aprila 1945 v Črnomlju iz štirih delavnih bataljonov. Ti so bili dotlej v sestavi Narodnoosvobodilne vojne gradnje in so od p ...

                                               

Istrska brigada

Istrska brigada, je bila slovenska partizanska enota med drugo svetovno vojno. Brigada, ki je ob ustanovitvi dobila ime 17. slovenska narodnoosvobodilna" Istrska brigada ", je bila ustanovljena v dneh okoli 20. septembra 1943 v Dekanih iz treh ba ...

                                               

Jadranska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Jadranska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Mostarju.

                                               

Kosovska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Kosovska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Prištini.

                                               

Moravska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Moravska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Nišu.

                                               

Operativne cone NOV in POS

Operativne cone so bile oblika vojaško-teritorialne organizacije, katere je 26. decembra 1942 ustanovilo Glavno poveljstvo Narodnoosvobodilne vojske in partizanskih odredov Slovenije; izvedena je bila velika reorganizacija partizanske vojske, pri ...

                                               

Potiska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Potiska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Subotici.

                                               

Primorska armadna oblast

Primorska armadna oblast je bil štab, ki je nadzoroval vojaške enote v moči armade in je deloval v okviru Kraljevine Jugoslavije. Armadna oblast je bila lokacirana v Mostarju.

                                               

Savska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Savska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Zagrebu.

                                               

Šumadijska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Šumadijska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Kragujevcu.

                                               

Timoška divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Timoška divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Zaječarju.

                                               

Tretja operativna cona

Tretja operativna cona je bila ustanovljena z ukazom Glavnega poveljstva NOV in PO Slovenije dne 26. decembra 1942.

                                               

Triglavska divizija

Divizija je bila ustanovljena 6. oktobra 1943. Ob ustanovitvi je divizija imela tri brigade ter okoli 1.600 borcev. Še isti mesec je bila preimenovana v 26. slovensko divizijo, ta pa januarja 1944 v 31. divizijo.

                                               

Vardarska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Vardarska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Bitolju.

                                               

Vrbaska divizija (Kraljevina Jugoslavija)

Vrbaska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Banja Luki.

                                               

Zetska divizija

Zetska divizija je bila pehotna divizija Vojske Kraljevine Jugoslavije, ki je bila uničena med aprilsko vojno. Divizijski štab je bil nastanjen v Cetinju.

                                               

Priština

Priština je glavno mesto Republike Kosovo, delno priznane države na Balkanu, ki je razglasila neodvisnost 17. februarja 2008. Je tudi upravno središče istoimenskega okrožja in občine. Z 204 725 prebivalci po popisu iz leta 2002 - 465.186, torej s ...

                                               

Boris Afanasijev

Boris Ivanovič Afanasijev, ruski nogometaš, hokejist in hokejski trener, * 1913, Ruski imperij, † 1983, Sovjetska zveza. Afanasijev je branil za CSKA Moskva v sovjetski hokejski ligi. Obenem je igral tudi nogomet, med letoma 1929 in 1933 ter 1944 ...

                                               

José Leandro Andrade

José Leandro Andrade, urugvajski nogometaš, * 22. november 1901, Salto, Urugvaj, † 5. oktober 1957, Montevideo, Urugvaj. Andrade je igral v urugvajski ligi za klube Bella Vista, Nacional, Peñarol in Wanderers, ter v argentinski ligi za kluba Atla ...

                                               

Gordon Banks

Gordon Banks, angleški nogometaš, * 30. december 1937, Sheffield, Anglija, Združeno kraljestvo, † 12. februar 2019. Banks je kariero začel v klubu Chesterfield, večji del kariere pa je branil za kluba Leicester City in Stoke City v prvi angleški ...

                                               

George Best

George Best, severnoirski nogometaš, * 22. maj 1946, Belfast, Severna Irska, † 25. november 2005, London, Anglija. Best je med letoma 1963 in 1974 igral za Manchester United, v drugem delu kariere pa za večje število britanskih in ameriških klubo ...

                                               

Suad Beširević

Suad Beširević, slovenski nogometaš in trener, * 4. marec 1963, Ljubljana, † 28. september 2019, Ljubljana. Beširević je v jugoslovanski ligi igral za klube Svoboda, Slovan, Borac Banja Luka in NK Rijeka. Leta 1988 je z Boracem osvojil jugoslovan ...

                                               

Johan Cruijff

Hendrik Johannes" Johan "Cruijff, nizozemski nogometaš in trener, * 25. april 1947, Amsterdam, Nizozemska, † 24. marec 2016, Barcelona. Cruijff je v svoji karieri igral za klube Ajax, Barcelona, Los Angeles Aztecs, Washington Diplomats, Levante i ...

                                               

Branko Elsner

Po končanem študiju 1967 na Višji pedagoški šoli sedaj PeF je 1982 doktoriral na Visoki šoli za telesno kulturo v Ljubljani sedaj Fakulteta za šport v Ljubljani. V letih 1953−1962 je poučeval na raznih srednjih šolah, med njimi tudi v Gimnaziji B ...

                                               

Marko Elsner

Marko Elsner, slovenski nogometaš in nogometni trener, * 11. april 1960, Ljubljana, † 18. maj 2020, Ljubljana Elsner je v svoji karieri igral za klube NK Olimpija, Crvena zvezda, OGC Nice in Admira Wacker Vienna, največji uspeh kariere pa je dose ...

                                               

Andrés Escobar

Andrés Escobar Escobar, kolumbijski nogometaš, * 13. marec 1967, Medellín, Kolumbija, † 2. julij 1994, Medellín. Escobar je bil branilec kolumbijske nogometne reprezentance, ki je sodelovala na Svetovnem nogometnem prvenstvu leta 1990 in leta 199 ...

                                               

Garrincha

Garrincha ", brazilski nogometaš, * 28. oktober 1933, Pau Grande, Brazilija, † 20. januar 1983, Rio de Janeiro, Brazilija. Garrincha je večji del kariere igral za klub Botafogo v brazilski ligi, med letoma 1953 in 1965, ko je za klub odigral 236 ...

                                               

Aurelio González

‎ Aurelio González, paragvajski nogometaš in trener, * 25. september 1905, Luque, Paragvaj, † 9. julij 1997. González velja za enega najboljših paragvajskih nogometašev, katerega je presegel le Arsenio Erico. V svoji karieri je igral za: Sportivo ...

                                               

Wally Harris

Wallace Norman" Wally "Harris, angleški nogometaš, * 22. februar 1900, Birmingham, Anglija, Združeno kraljestvo, † 7. september 1933, Davos, Švica. Harris je igral na položaju zunanjega desnega igralca za Birmingham in Walsall v ligi The Football ...

                                               

Ivan Jazbinšek

Ivan Oskar Jazbinšek, hrvaški nogometaš in trener slovenskega rodu, * 9. avgust 1914, Zagreb, † 28. junij 1996, Zagreb. Jazbinšek je igral za BSK Beograd, Građanski Zagreb, Metalac Zagreb in Dinamo Zagreb. Sedem tekem je odigral za reprezentanco ...

                                               

Ivan Križaj

Rojen je bil v delavski družini in se izučil za ključavničarja, zaposlil se je v tovarni Jugočeška. Bil je član Sokola v Naklem, kjer je telovadil in igral nogomet. Bil je med ustanovitelji nogometnega kluba Slovan in leta 1938 med podpisniki ura ...

                                               

Lucien Laurent

Lucien Laurent, francoski nogometaš in trener, * 10. december 1907, Saint-Maur-des-Fossés, Val-de-Marne, Ile-de-France, Francija, † 11. april 2005, Besançon, Francija. Laurent je najbolj znan, po tem da je dosegel prvi gol na svetovnih prvenstvih ...

                                               

Cesare Maldini

Cesare Maldini, italijanski nogometaš in trener slovenskega rodu, * 5. februar 1932, Trst, Italija, † 3. april 2016, Milano, Italija. Rodil se je v Trstu slovenskim staršem Albinu in Mariji Maldič, kateri so se bili pod pritiski fašizma prisiljen ...

                                               

Diego Maradona

Diego Armando Maradona, argentinski nogometaš in trener, * 30. oktober 1960, Lanús, Buenos Aires, Argentina, † 25. november 2020, Tigre. Maradona velja za enega izmed najboljših nogometašev vseh časov. Igral je na položaju veznega igralca. V svoj ...

                                               

Josef Masopust

Josef Masopust, češki nogometaš in trener, * 9. februar 1931, Střimice, Češkoslovaška, † 29. junij 2015, Praga, Češka. Masopust je večji del svoje kariere, med letoma 1952 in 1968 igral za klub Dukla Praga, za katerega je odigral 386 prvenstvenih ...

                                               

Maksimilijan Mihelčič

Maksimilijan Mihelčič, slovenski nogometaš, * 29. julij 1905, Ljubljana, † 29. marec 1958, Zagreb. Mihelčič je kariero začel v ljubljanskem klubu ŽŠK Hermes, v nadaljevanju pa branil še za kluba HŠK Građanski Zagreb in HŠK Šparta. Kot drugi slove ...

                                               

Fred Pentland

Frederick Beaconsfield Pentland, angleški nogometaš in trener, * 29. julij 1883, Wolverhampton, Anglija, Združeno kraljestvo, † 16. marec 1962, Poole, Dorset, Anglija. V svoji aktivni nogometni karieri je igral za Blackpool F.C., Blackburn Rovers ...

                                               

Jesús María Pereda

Jesús María Pereda Ruiz de Temiño, španski nogometaš in trener, * 23. junij 1938, Medina de Pomar, Španija, † 27. september 2011, Barcelona, Španija. Pereda, vezni igralec, je v svoji igralski karieri igral za: Real Madrid 1957-1958, Real Vallado ...

                                               

Josip Pirmajer

Josip Pirmajer, slovenski nogometaš in trener, * 14. februar 1944, Trbovlje - umrl: 24 junij 2018, Srbobran. Pirmajer je kariero začel in končal pri klubu RFK Novi Sad. V jugoslovanski ligi je igral še za kluba Partizan in Vojvodina, med letoma 1 ...

                                               

Pietro Rava

Pietro Rava, italijanski nogometaš in trener, * 21. januar 1916, Cassine, Alessandria, Italija, † 5. november 2006, Torino, Italija. Rava je večji del svoje kariere v Serie A igral za Juventus, za katerega je v treh obdobjih odigral 232 prvenstve ...

                                               

Paolo Rossi

Paolo Rossi, italijanski nogometaš, * 23. september 1956, Prato, Italija, † 9. december 2020 Rossi je vso svojo kariero igral v Serie za klube Como, Vicenza, Perugia, Juventus, Milan in Hellas Verona. Skupno je v italijanski ligi odigral 251 prve ...

                                               

Tone Rožič

Tone Rožič, slovenski nogometaš, 31. januar 1952, Ljubljana, † 21. december 2011, Ljubljana. Rožič je vso svojo mladinsko in člansko karieri igral za Olimpijo, za katero je v sedemdesetih in osemdesetih letih dosegel 64 golov na 360-ih prvenstven ...

                                               

Zoran Ubavič

Zoran Ubavič, slovenski nogometaš, * 28. oktober 1965, † 21. november 2015. Ubavič je celotno kariero igral v slovenski ligi za klube Olimpija, Gorica, Vevče in Ljubljana. Skupno je v prvi slovenski ligi odigral 149 prvenstvenih tekem in dosegel ...

                                               

1. FC Kaiserslautern

1. FC Kaiserslautern je nemški nogometni klub, ki domuje v Kaiserslauternu. Klub je bil ustanovljen 2. junija 1900, ko sta se združila Germania 1896 in FG Kaiserslautern v FC 1900. Leta 1909 so se združili FC 1900, FC Palatia in FC Bavaria FV 190 ...

                                               

AJ Auxerre

Association de la Jeunesse Auxerroise, krajše AJ Auxerre, je francoski nogometni klub, ki je bil ustanovljen leta 1905 in izvira iz mesta Auxerre v Burgundiji. Domači stadion kluba je Stade lAbbé-Deschamps na bregu reke Yonne in ima kapaciteto 23 ...

                                               

Atlético Nacional

Atlético Nacional je kolumbijski nogometni klub iz Medellína, ki igra v kolumbijski prvi ligi. Ustanovljen je bil leta 1947, domači stadion kluba je Estadio Atanasio Girardot.